ISPARTA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenme Projesi Bilgilendirme Toplantısı Isparta’da Düzenlendi.

Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenme Projesi Bilgilendirme Toplantısı Isparta’da Düzenlendi.

Projenin temel hedefi Türkiye’de öğrenme kültürünü yaygınlaştırmak, özellikle istihdama yönelik öğrenme programlarına erişimi ve katılımı artırmak

        Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak finansmanıyla yürüttüğü, “Hayat Boyu Öğrenen bir Türkiye” sloganıyla yola çıkılan Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi–II (HBÖ-II) Bilgilendirme Toplantısı, 15 Ağustos 2016 Pazartesi günü Isparta’da gerçekleştirildi.

        Toplantıya Isparta Vali Yardımcısı İsmail Akman, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Yaygın ve Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül ve Isparta İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can’ın yanı sıra Üniversiteler, Belediyeler,  Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezleri, STK’lar, Meslek Odaları ve İşveren Temsilcileri başta olmak üzere, eğitim ve istihdam konularında çalışmalar yürüten çok sayıda temsilci katıldı.

           Vali Yardımcısı Akman, yaygın ve mesleki eğitimler sayesinde tüm bireylerin bilgi ve donanım seviyesini yükselterek önce aile bütçelerine, ardından ülke ekonomisine sağlanacak katkının öneminin büyük olduğunu vurguladı. Daire Başkanı Süleyman Akgül, şunları kaydetti:  65. hükümet programında “Eğitimde Kalite” vurgusu yapılarak, “Önümüzdeki dönemde eğitimde uzmanlaşmaya ve her seviyede kaliteyi artırmaya hız verileceği”ne değinilmektedir. Projemizin en önemli çıktılarından olan “Kalite Güvence Sistemi”nin hayat boyu öğrenme ilkeleri doğrultusunda oluşturulmasıyla; mesleki eğitimimiz, kalite güvencesine kavuşmuş olacak. Bu konuda da Bakanlığımızca Kalite Güvence Uzmanları yetiştirilecektir. Hükümet programındaki bir diğer husus ise “Hayat boyu öğrenme programlarını yaygınlaştırarak, gençlere temel ve mesleki beceriler kazandırılacağı”dır. Bu amaca ulaşmada, projemiz kapsamında 4 sektörde 7 meslek alanında ders kitapları, ölçme ve değerlendirme materyalleri de dâhil olmak üzere program geliştirme çalışmaları yapılacaktır. Ayrıca belirlenecek 42 program hazırlanacak ya da revize edilecektir.”  İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, hayat boyu öğrenmenin öneminin ve geçerliliğinin altını çizerek, 2015-2016 eğitim-öğretim sezonunda Isparta’da hayat boyu öğrenmeye katılımın artırılması için gerekli çalışmaların yürütülmekte olduğunu sözlerine ekledi.

         Antalya – Isparta –Burdur bölgesinde 2015 yılında hayat boyu öğrenmeye katılım oranı yüzde 6.7. Bu oran, yüzde 4,6 olan Türkiye ortalamasının üzerinde olmasına rağmen, Avrupa Birliği’nin 2020 hedefi olan %15 oranına ulaşılması için planlı bir çaba sarf edilmesi gerekiyor. Hayat boyu öğrenme alanında yapılan çalışmalar, Türkiye’de öğrenme kültürünün güçlendirilmesine ihtiyaç duyulduğunu ve bireylerin öğrenme sonucunda elde edebileceklerinin daha fazla farkında olmaları gerektiğini gösteriyor.

16-08-2016

16-08-201616-08-201616-08-201616-08-2016

İstiklal Mah. 105. Cad. No.54 Merkez/Isparta - 90 (246) 280 32 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.