ISPARTA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEKZİP

Bazı yerel basın organlarında okullardan çalınan malzemelerin parasının velilerden istendiğiyle ilgili haberlerin içeriğinin gerçeğe aykırı olması sebebiyle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinin sağlanması için aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.
TEKZİP

Haber metinlerinde geçen güçlendirme çalışmalarının devam ettiği bir okulda, açıkta bırakılan eşyaların çalındığı ve eşyaların parasının velilerden istendiği, şehrimizde birçok kurumun plan ve proje eksikliğinin ve zamanında bitirememe işlerinin son zamanlarda İl Millî Eğitim Müdürlüğünde de görüldüğü iddiaları tamamen gerçek dışıdır.

İlimiz Merkez ve ilçelerinde bulunan okul binalarımızın güçlendirme çalışmaları kapsamında; beton basınç dayanımları ve öğrenci sayıları göz önünde bulundurularak bir planlama çalışması yapılmış ve bu minvalde Bakanlığımız talimatları gereği kiralama, taşıma, ikili eğitim, derslik başına düşen öğrenci sayılarının arttırılması, mevcut okulların atıl kapasitelerinin kullanılması vb. tüm imkanlar seferber edilerek gerekli tedbirlerin alınması talimatı verilmiştir. Bazı güçlendirme çalışmalarında inşaat aşamasında projede öngörülemeyen durumlara bağlı olarak proje revizyon çalışmaları yürütüldüğünden planlanandan daha uzun sürede tamamlanmak durumunda kalınmıştır. Güçlendirme çalışmaları esnasında gerekli özenin gösterilmemesi sebebiyle bazı okul eşyaları zarar görmüş ancak herhangi bir eşya veya malzeme eksikliği tespit edilmemiştir. 

Ayrıca çalışmalar esnasında hırsızlık yapıldığına dair herhangi bir tespit ve şikayet söz konusu olmamıştır.

Güçlendirme çalışmaları esnasında işin kapsamı dışında yüklenici müteahhit tarafından bir zarara sebebiyet verilmişse bu zararın ilgili müteahhit tarafından tazmini sağlanmaktadır.

Bundan dolayı velilerimize külfet verecek bir uygulama söz konusu değildir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

İstiklal Mah. 113. Cad. No.108 PK.32300 Merkez/Isparta - 90 (246) 280 32 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.